Dags för årets andra omgång av jokerlotteri!
Ett jokerlotteri innebär att alla barn får ett antal nummer var mellan 00-99 som ska säljas, lotterna kostar 100 kr styck och gäller i 10 veckor.
Jokernumret dras på lördagar och det är de sista två siffrorna i svenska spels jokerdragning man vinner på.
Om jokernumret är 5 6 7 1 0 1 6 så är alltså vårt vinstnummer 16.
Vinsten är 500 kr/dragning vilket innebär att vinster på totalt 5000 kr kommer delas ut och de resterande 5000 kr går till lagkassan.
Alla nummer ska vara sålda och redovisade senast fredag 26/8, första dragningen sker lördag 27/8 och sedan 9 veckor till framåt. Alla pengar ska redovisas via swish, detta sker till Emma på nummer 0702680449. Som meddelande på swish skriver man Jokerlotter + barnets för- och efternamn.
När dragning är gjord betalas vinsten ut till den som sålt lottnumret och den personen ansvarar för att lämna ut vinsten till den som köpt lotten.
Alla får 5 nummer var och vilka nummer man har kan man se på listan ovan.
Om man inte redovisat sina lotter senast 26/8 kommer eventuell vinst inte betalas ut.
Om frågor uppstår kontakta Emma(Alvins mamma) 0702680449 eller lilla_crazy_jag@hotmail.com.